E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entchlor-en entchloren (D) – dchlorer (F) – to dechlorinate (E)
Stammformen entchlor-enentchlor-tentchlor-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentchlor-en
duentchlor-s
hien/si,hatt/etentchlor-t
mirentchlor-en
direntchlor-t
sientchlor-en
Pass compos
echhunnentchlor-t
duhuesentchlor-t
hien/si,hatt/ethuetentchlor-t
mirhunnentchlor-t
dirhuttentchlor-t
sihunnentchlor-t
Plus-que-parfait
echhatentchlor-t
duhasentchlor-t
hien/si,hatt/ethatentchlor-t
mirhatenentchlor-t
dirhatentchlor-t
sihatenentchlor-t
Futur I
echwäert entchlor-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entchlor-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentchlor-en
dugéifsentchlor-en
hien/si,hatt/etgéifentchlor-en
mirgéifenentchlor-en
dirgéiftentchlor-en
sigéifenentchlor-en
Conditionnel Pass compos
echhttentchlor-t
duhssentchlor-t
hien/si,hatt/ethttentchlor-t
mirhttenentchlor-t
dirhttentchlor-t
sihttenentchlor-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentchlor!
Plurielentchlor-t!
entchlor-t
entchlor-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentchlor-t
dugëssentchlor-t
hie/si,hatt/etgëttentchlor-t
mirginnentchlor-t
dirgittentchlor-t
siginnentchlor-t
Pass compos
echsinnentchlor-t ginn
dubassentchlor-t ginn
hien/si,hatt/etassentchlor-t ginn
mirsinnentchlor-t ginn
dirsiddentchlor-t ginn
sisinnentchlor-t ginn
Plus-que-parfait
echwarentchlor-t ginn
duwaarsentchlor-t ginn
hien/si,hatt/etwarentchlor-t ginn
mirwarenentchlor-t ginn
dirwaartentchlor-t ginn
siwarenentchlor-t ginn
Futur I
echwäert entchlor-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entchlor-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entchlor-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entchlor-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entchlor-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles