E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chloroforméieren chloroformieren (D)chloroformer (F)
Stammformen chloroforméierenchloroforméiertchloroforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchloroforméieren
duchloroforméiers
hien/si,hatt/etchloroforméiert
mirchloroforméieren
dirchloroforméiert
sichloroforméieren
Passé composé
echhuchloroforméiert
duhueschloroforméiert
hien/si,hatt/ethuetchloroforméiert
mirhuchloroforméiert
dirhuttchloroforméiert
sihuchloroforméiert
Plus-que-parfait
echhatchloroforméiert
duhaschloroforméiert
hien/si,hatt/ethatchloroforméiert
mirhatechloroforméiert
dirhatchloroforméiert
sihatechloroforméiert
Futur I
echwäert chloroforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chloroforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchloroforméieren
dugéifschloroforméieren
hien/si,hatt/etgéifchloroforméieren
mirgéifechloroforméieren
dirgéiftchloroforméieren
sigéifechloroforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättchloroforméiert
duhässchloroforméiert
hien/si,hatt/ethättchloroforméiert
mirhättechloroforméiert
dirhättchloroforméiert
sihättechloroforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchloroforméier!
Plurielchloroforméiert!
chloroforméiert
chloroforméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichloroforméiert
dugësschloroforméiert
hie/si,hatt/etgëttchloroforméiert
mirgichloroforméiert
dirgittchloroforméiert
sigichloroforméiert
Passé composé
echsichloroforméiert ginn
dubasschloroforméiert ginn
hien/si,hatt/etasschloroforméiert ginn
mirsichloroforméiert ginn
dirsiddchloroforméiert ginn
sisichloroforméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchloroforméiert ginn
duwaarschloroforméiert ginn
hien/si,hatt/etwarchloroforméiert ginn
mirwarechloroforméiert ginn
dirwaartchloroforméiert ginn
siwarechloroforméiert ginn
Futur I
echwäert chloroforméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chloroforméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chloroforméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chloroforméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chloroforméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles