E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoustoussen zustoen (D)arriver, fermer (F)
Stammformen zoustoussenstisst zouzougestouss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr Partizip: gestousst
Indikativ Aktiv
Prsent
echstoussen zou
dustiss zou
hien/si,hatt/etstisst zou
mirstoussen zou
dirstousst zou
sistoussen zou
Pass compos
echhunnzougestouss
duhueszougestouss
hien/si,hatt/ethuetzougestouss
mirhunnzougestouss
dirhuttzougestouss
sihunnzougestouss
Plus-que-parfait
echhatzougestouss
duhaszougestouss
hien/si,hatt/ethatzougestouss
mirhatenzougestouss
dirhatzougestouss
sihatenzougestouss
Futur I
echwäert zoustoussen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestouss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*stiss zou
du*stiss zou
hien/si,hatt/et*stiss zou
mir*stissen zou
dir*stisst zou
si*stissen zou
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoustoussen
dugéifszoustoussen
hien/si,hatt/etgéifzoustoussen
mirgéifenzoustoussen
dirgéiftzoustoussen
sigéifenzoustoussen
Conditionnel Pass compos
echhttzougestouss
duhsszougestouss
hien/si,hatt/ethttzougestouss
mirhttenzougestouss
dirhttzougestouss
sihttenzougestouss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstouss zou!
Plurielstousst zou!
zougestouss
zoustoussen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougestouss
dugësszougestouss
hie/si,hatt/etgëttzougestouss
mirginnzougestouss
dirgittzougestouss
siginnzougestouss
Pass compos
echsinnzougestouss ginn
dubasszougestouss ginn
hien/si,hatt/etasszougestouss ginn
mirsinnzougestouss ginn
dirsiddzougestouss ginn
sisinnzougestouss ginn
Plus-que-parfait
echwarzougestouss ginn
duwaarszougestouss ginn
hien/si,hatt/etwarzougestouss ginn
mirwarenzougestouss ginn
dirwaartzougestouss ginn
siwarenzougestouss ginn
Futur I
echwäert zougestouss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestouss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougestouss
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougestouss ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougestouss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astoussenausstoussenbistoussendropstoussenmstoussenerastoussenermstousseneropstoussenewechstoussenofstoussenopstoussenstoussenustoussenverstoussenvirstoussenzerckstoussenzerstoussen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles