E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chôméieren nicht arbeiten (D)chômer (F)
Stammformen chôméierenchôméiertchôméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchôméieren
duchôméiers
hien/si,hatt/etchôméiert
mirchôméieren
dirchôméiert
sichôméieren
Passé composé
echhuchôméiert
duhueschôméiert
hien/si,hatt/ethuetchôméiert
mirhuchôméiert
dirhuttchôméiert
sihuchôméiert
Plus-que-parfait
echhatchôméiert
duhaschôméiert
hien/si,hatt/ethatchôméiert
mirhatechôméiert
dirhatchôméiert
sihatechôméiert
Futur I
echwäert chôméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chôméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchôméieren
dugéifschôméieren
hien/si,hatt/etgéifchôméieren
mirgéifechôméieren
dirgéiftchôméieren
sigéifechôméieren
Conditionnel Passé composé
echhättchôméiert
duhässchôméiert
hien/si,hatt/ethättchôméiert
mirhättechôméiert
dirhättchôméiert
sihättechôméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchôméier!
Plurielchôméiert!
chôméiert
chôméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichôméiert
dugësschôméiert
hie/si,hatt/etgëttchôméiert
mirgichôméiert
dirgittchôméiert
sigichôméiert
Passé composé
echsichôméiert ginn
dubasschôméiert ginn
hien/si,hatt/etasschôméiert ginn
mirsichôméiert ginn
dirsiddchôméiert ginn
sisichôméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchôméiert ginn
duwaarschôméiert ginn
hien/si,hatt/etwarchôméiert ginn
mirwarechôméiert ginn
dirwaartchôméiert ginn
siwarechôméiert ginn
Futur I
echwäert chôméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chôméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chôméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chôméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chôméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles