E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sträifen streifen (D)frôler (F)
Stammformen sträifensträiftgesträift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsträifen
dusträifs
hien/si,hatt/etsträift
mirsträifen
dirsträift
sisträifen
Passé composé
echhugesträift
duhuesgesträift
hien/si,hatt/ethuetgesträift
mirhugesträift
dirhuttgesträift
sihugesträift
Plus-que-parfait
echhatgesträift
duhasgesträift
hien/si,hatt/ethatgesträift
mirhategesträift
dirhatgesträift
sihategesträift
Futur I
echwäert sträifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesträift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsträifen
dugéifssträifen
hien/si,hatt/etgéifsträifen
mirgéifesträifen
dirgéiftsträifen
sigéifesträifen
Conditionnel Passé composé
echhättgesträift
duhässgesträift
hien/si,hatt/ethättgesträift
mirhättegesträift
dirhättgesträift
sihättegesträift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersträif!
Plurielsträift!
gesträift
sträifen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigesträift
dugëssgesträift
hie/si,hatt/etgëttgesträift
mirgigesträift
dirgittgesträift
sigigesträift
Passé composé
echsigesträift ginn
dubassgesträift ginn
hien/si,hatt/etassgesträift ginn
mirsigesträift ginn
dirsiddgesträift ginn
sisigesträift ginn
Plus-que-parfait
echwargesträift ginn
duwaarsgesträift ginn
hien/si,hatt/etwargesträift ginn
mirwaregesträift ginn
dirwaartgesträift ginn
siwaregesträift ginn
Futur I
echwäert gesträift ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesträift gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gesträift
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gesträift ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gesträift ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles