E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sträif-en streifen (D) – frôler (F)
Stammformen sträif-ensträif-tge-sträif-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsträif-en
dusträif-s
hien/si,hatt/etsträif-t
mirsträif-en
dirsträif-t
sisträif-en
Passé composé
echhuge-sträif-t
duhuesge-sträif-t
hien/si,hatt/ethuetge-sträif-t
mirhuge-sträif-t
dirhuttge-sträif-t
sihuge-sträif-t
Plus-que-parfait
echhatge-sträif-t
duhasge-sträif-t
hien/si,hatt/ethatge-sträif-t
mirhatege-sträif-t
dirhatge-sträif-t
sihatege-sträif-t
Futur I
echwäert sträif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sträif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsträif-en
dugéifssträif-en
hien/si,hatt/etgéifsträif-en
mirgéifesträif-en
dirgéiftsträif-en
sigéifesträif-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-sträif-t
duhässge-sträif-t
hien/si,hatt/ethättge-sträif-t
mirhättege-sträif-t
dirhättge-sträif-t
sihättege-sträif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersträif!
Plurielsträif-t!
ge-sträif-t
sträif-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-sträif-t
dugëssge-sträif-t
hie/si,hatt/etgëttge-sträif-t
mirgige-sträif-t
dirgittge-sträif-t
sigige-sträif-t
Passé composé
echsige-sträif-t ginn
dubassge-sträif-t ginn
hien/si,hatt/etassge-sträif-t ginn
mirsige-sträif-t ginn
dirsiddge-sträif-t ginn
sisige-sträif-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-sträif-t ginn
duwaarsge-sträif-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-sträif-t ginn
mirwarege-sträif-t ginn
dirwaartge-sträif-t ginn
siwarege-sträif-t ginn
Futur I
echwäert ge-sträif-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sträif-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-sträif-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-sträif-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-sträif-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles