E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckstral-en zurückstrahlen (D)réverbérer (F)
Stammformen zeréckstral-enstraal-t zeréckzeréckge-straal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten zeréckstrahlen
Indikativ Aktiv
Présent
echstral-en zeréck
dustraal-s zeréck
hien/si,hatt/etstraal-t zeréck
mirstral-en zeréck
dirstraal-t zeréck
sistral-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-straal-t
duhueszeréckge-straal-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-straal-t
mirhunnzeréckge-straal-t
dirhuttzeréckge-straal-t
sihunnzeréckge-straal-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-straal-t
duhaszeréckge-straal-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-straal-t
mirhatenzeréckge-straal-t
dirhatzeréckge-straal-t
sihatenzeréckge-straal-t
Futur I
echwäert zeréckstral-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-straal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckstral-en
dugéifszeréckstral-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckstral-en
mirgéifenzeréckstral-en
dirgéiftzeréckstral-en
sigéifenzeréckstral-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-straal-t
duhässzeréckge-straal-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-straal-t
mirhättenzeréckge-straal-t
dirhättzeréckge-straal-t
sihättenzeréckge-straal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstral zeréck!
Plurielstraal-t zeréck!
zeréckge-straal-t
zeréckstral-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstral-enbestral-enstral-enustral-enverstral-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles