E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stranguléieren strangulieren (D)stranguler (F)
Stammformen stranguléierenstranguléiertstranguléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstranguléieren
dustranguléiers
hien/si,hatt/etstranguléiert
mirstranguléieren
dirstranguléiert
sistranguléieren
Passé composé
echhustranguléiert
duhuesstranguléiert
hien/si,hatt/ethuetstranguléiert
mirhustranguléiert
dirhuttstranguléiert
sihustranguléiert
Plus-que-parfait
echhatstranguléiert
duhasstranguléiert
hien/si,hatt/ethatstranguléiert
mirhatestranguléiert
dirhatstranguléiert
sihatestranguléiert
Futur I
echwäert stranguléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stranguléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstranguléieren
dugéifsstranguléieren
hien/si,hatt/etgéifstranguléieren
mirgéifestranguléieren
dirgéiftstranguléieren
sigéifestranguléieren
Conditionnel Passé composé
echhättstranguléiert
duhässstranguléiert
hien/si,hatt/ethättstranguléiert
mirhättestranguléiert
dirhättstranguléiert
sihättestranguléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstranguléier!
Plurielstranguléiert!
stranguléiert
stranguléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistranguléiert
dugëssstranguléiert
hie/si,hatt/etgëttstranguléiert
mirgistranguléiert
dirgittstranguléiert
sigistranguléiert
Passé composé
echsistranguléiert ginn
dubassstranguléiert ginn
hien/si,hatt/etassstranguléiert ginn
mirsistranguléiert ginn
dirsiddstranguléiert ginn
sisistranguléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstranguléiert ginn
duwaarsstranguléiert ginn
hien/si,hatt/etwarstranguléiert ginn
mirwarestranguléiert ginn
dirwaartstranguléiert ginn
siwarestranguléiert ginn
Futur I
echwäert stranguléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stranguléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stranguléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stranguléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stranguléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles