E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerstrapazéieren überbeanspruchen (D)surmener, surexploiter (F)
Stammformen iwwerstrapazéiereniwwerstrapazéiertiwwerstrapazéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerstrapazéieren
duiwwerstrapazéiers
hien/si,hatt/etiwwerstrapazéiert
miriwwerstrapazéieren
diriwwerstrapazéiert
siiwwerstrapazéieren
Passé composé
echhunniwwerstrapazéiert
duhuesiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerstrapazéiert
mirhunniwwerstrapazéiert
dirhuttiwwerstrapazéiert
sihunniwwerstrapazéiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerstrapazéiert
duhasiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethatiwwerstrapazéiert
mirhateniwwerstrapazéiert
dirhatiwwerstrapazéiert
sihateniwwerstrapazéiert
Futur I
echwäert iwwerstrapazéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstrapazéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstrapazéieren
dugéifsiwwerstrapazéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerstrapazéieren
mirgéifeniwwerstrapazéieren
dirgéiftiwwerstrapazéieren
sigéifeniwwerstrapazéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerstrapazéiert
duhässiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethättiwwerstrapazéiert
mirhätteniwwerstrapazéiert
dirhättiwwerstrapazéiert
sihätteniwwerstrapazéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstrapazéier!
Plurieliwwerstrapazéiert!
iwwerstrapazéiert
iwwerstrapazéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwerstrapazéiert
dugëssiwwerstrapazéiert
hie/si,hatt/etgëttiwwerstrapazéiert
mirginniwwerstrapazéiert
dirgittiwwerstrapazéiert
siginniwwerstrapazéiert
Passé composé
echsinniwwerstrapazéiert ginn
dubassiwwerstrapazéiert ginn
hien/si,hatt/etassiwwerstrapazéiert ginn
mirsinniwwerstrapazéiert ginn
dirsiddiwwerstrapazéiert ginn
sisinniwwerstrapazéiert ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerstrapazéiert ginn
duwaarsiwwerstrapazéiert ginn
hien/si,hatt/etwariwwerstrapazéiert ginn
mirwareniwwerstrapazéiert ginn
dirwaartiwwerstrapazéiert ginn
siwareniwwerstrapazéiert ginn
Futur I
echwäert iwwerstrapazéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstrapazéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwerstrapazéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwerstrapazéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwerstrapazéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
strapazéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles