E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
strapazéieren beanspruchen (D)fatiguer, solliciter (F)
Stammformen strapazéierenstrapazéiertstrapazéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstrapazéieren
dustrapazéiers
hien/si,hatt/etstrapazéiert
mirstrapazéieren
dirstrapazéiert
sistrapazéieren
Passé composé
echhustrapazéiert
duhuesstrapazéiert
hien/si,hatt/ethuetstrapazéiert
mirhustrapazéiert
dirhuttstrapazéiert
sihustrapazéiert
Plus-que-parfait
echhatstrapazéiert
duhasstrapazéiert
hien/si,hatt/ethatstrapazéiert
mirhatestrapazéiert
dirhatstrapazéiert
sihatestrapazéiert
Futur I
echwäert strapazéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert strapazéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstrapazéieren
dugéifsstrapazéieren
hien/si,hatt/etgéifstrapazéieren
mirgéifestrapazéieren
dirgéiftstrapazéieren
sigéifestrapazéieren
Conditionnel Passé composé
echhättstrapazéiert
duhässstrapazéiert
hien/si,hatt/ethättstrapazéiert
mirhättestrapazéiert
dirhättstrapazéiert
sihättestrapazéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstrapazéier!
Plurielstrapazéiert!
strapazéiert
strapazéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistrapazéiert
dugëssstrapazéiert
hie/si,hatt/etgëttstrapazéiert
mirgistrapazéiert
dirgittstrapazéiert
sigistrapazéiert
Passé composé
echsistrapazéiert ginn
dubassstrapazéiert ginn
hien/si,hatt/etassstrapazéiert ginn
mirsistrapazéiert ginn
dirsiddstrapazéiert ginn
sisistrapazéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstrapazéiert ginn
duwaarsstrapazéiert ginn
hien/si,hatt/etwarstrapazéiert ginn
mirwarestrapazéiert ginn
dirwaartstrapazéiert ginn
siwarestrapazéiert ginn
Futur I
echwäert strapazéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert strapazéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif strapazéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif strapazéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier strapazéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerstrapazéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles