E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erstreck-en erstrecken (D)s'tendre (F)
Stammformen erstreck-enerstreck-terstreck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerstreck-en
duerstreck-s
hien/si,hatt/eterstreck-t
mirerstreck-en
direrstreck-t
sierstreck-en
Pass compos
echhunnerstreck-t
duhueserstreck-t
hien/si,hatt/ethueterstreck-t
mirhunnerstreck-t
dirhutterstreck-t
sihunnerstreck-t
Plus-que-parfait
echhaterstreck-t
duhaserstreck-t
hien/si,hatt/ethaterstreck-t
mirhatenerstreck-t
dirhaterstreck-t
sihatenerstreck-t
Futur I
echwäert erstreck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erstreck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferstreck-en
dugéifserstreck-en
hien/si,hatt/etgéiferstreck-en
mirgéifenerstreck-en
dirgéifterstreck-en
sigéifenerstreck-en
Conditionnel Pass compos
echhtterstreck-t
duhsserstreck-t
hien/si,hatt/ethtterstreck-t
mirhttenerstreck-t
dirhtterstreck-t
sihttenerstreck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererstreck!
Plurielerstreck-t!
erstreck-t
erstreck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerstreck-t
dugësserstreck-t
hie/si,hatt/etgëtterstreck-t
mirginnerstreck-t
dirgitterstreck-t
siginnerstreck-t
Pass compos
echsinnerstreck-t ginn
dubasserstreck-t ginn
hien/si,hatt/etasserstreck-t ginn
mirsinnerstreck-t ginn
dirsidderstreck-t ginn
sisinnerstreck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerstreck-t ginn
duwaarserstreck-t ginn
hien/si,hatt/etwarerstreck-t ginn
mirwarenerstreck-t ginn
dirwaarterstreck-t ginn
siwarenerstreck-t ginn
Futur I
echwäert erstreck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erstreck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erstreck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erstreck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erstreck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstreck-enerastreck-enerausstreck-enopstreck-enstreck-envirstreck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles