E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erastrecken
Stammformen erastreckenstreckt eraneragestreckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstrecken eran
dustrecks eran
hien/si,hatt/etstreckt eran
mirstrecken eran
dirstreckt eran
sistrecken eran
Pass compos
echhunneragestreckt
duhueseragestreckt
hien/si,hatt/ethueteragestreckt
mirhunneragestreckt
dirhutteragestreckt
sihunneragestreckt
Plus-que-parfait
echhateragestreckt
duhaseragestreckt
hien/si,hatt/ethateragestreckt
mirhateneragestreckt
dirhateragestreckt
sihateneragestreckt
Futur I
echwäert erastrecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragestreckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastrecken
dugéifserastrecken
hien/si,hatt/etgéiferastrecken
mirgéifenerastrecken
dirgéifterastrecken
sigéifenerastrecken
Conditionnel Pass compos
echhtteragestreckt
duhsseragestreckt
hien/si,hatt/ethtteragestreckt
mirhtteneragestreckt
dirhtteragestreckt
sihtteneragestreckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstreck eran!
Plurielstreckt eran!
eragestreckt
erastrecken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneragestreckt
dugësseragestreckt
hie/si,hatt/etgëtteragestreckt
mirginneragestreckt
dirgitteragestreckt
siginneragestreckt
Pass compos
echsinneragestreckt ginn
dubasseragestreckt ginn
hien/si,hatt/etasseragestreckt ginn
mirsinneragestreckt ginn
dirsidderagestreckt ginn
sisinneragestreckt ginn
Plus-que-parfait
echwareragestreckt ginn
duwaarseragestreckt ginn
hien/si,hatt/etwareragestreckt ginn
mirwareneragestreckt ginn
dirwaarteragestreckt ginn
siwareneragestreckt ginn
Futur I
echwäert eragestreckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragestreckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eragestreckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eragestreckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eragestreckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstreckenerausstreckenerstreckenopstreckenstreckenvirstrecken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles