E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausstrecken herausstrecken (D) – tendre (au) dehors, tirer (langue) (F)
Stammformen erausstreckenstreckt erauserausgestreckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstrecken eraus
dustrecks eraus
hien/si,hatt/etstreckt eraus
mirstrecken eraus
dirstreckt eraus
sistrecken eraus
Pass compos
echhunnerausgestreckt
duhueserausgestreckt
hien/si,hatt/ethueterausgestreckt
mirhunnerausgestreckt
dirhutterausgestreckt
sihunnerausgestreckt
Plus-que-parfait
echhaterausgestreckt
duhaserausgestreckt
hien/si,hatt/ethaterausgestreckt
mirhatenerausgestreckt
dirhaterausgestreckt
sihatenerausgestreckt
Modale Futur I
echwäert erausstrecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgestreckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausstrecken
dugéifserausstrecken
hien/si,hatt/etgéiferausstrecken
mirgéifenerausstrecken
dirgéifterausstrecken
sigéifenerausstrecken
Conditionnel pass compos
echhtterausgestreckt
duhsserausgestreckt
hien/si,hatt/ethtterausgestreckt
mirhttenerausgestreckt
dirhtterausgestreckt
sihttenerausgestreckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstreck eraus!
Plurielstreckt eraus!
erausgestreckt
erausstrecken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerausgestreckt
dugësserausgestreckt
hie/si,hatt/etgëtterausgestreckt
mirginnerausgestreckt
dirgitterausgestreckt
siginnerausgestreckt
Pass compos
echsinnerausgestreckt ginn
dubasserausgestreckt ginn
hien/si,hatt/etasserausgestreckt ginn
mirsinnerausgestreckt ginn
dirsidderausgestreckt ginn
sisinnerausgestreckt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgestreckt ginn
duwaarserausgestreckt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgestreckt ginn
mirwarenerausgestreckt ginn
dirwaarterausgestreckt ginn
siwarenerausgestreckt ginn
Modale Futur I
echwäert erausgestreckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgestreckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgestreckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgestreckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erausgestreckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstreckenerastreckenerstreckenopstreckenstreckenvirstrecken
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles