E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drustrécken anschnüren (D)
Stammformen drustréckenstréckt drundrugestréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstrécken drun
dustrécks drun
hien/si,hatt/etstréckt drun
mirstrécken drun
dirstréckt drun
sistrécken drun
Passé composé
echhunndrugestréckt
duhuesdrugestréckt
hien/si,hatt/ethuetdrugestréckt
mirhunndrugestréckt
dirhuttdrugestréckt
sihunndrugestréckt
Plus-que-parfait
echhatdrugestréckt
duhasdrugestréckt
hien/si,hatt/ethatdrugestréckt
mirhatendrugestréckt
dirhatdrugestréckt
sihatendrugestréckt
Futur I
echwäert drustrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drugestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrustrécken
dugéifsdrustrécken
hien/si,hatt/etgéifdrustrécken
mirgéifendrustrécken
dirgéiftdrustrécken
sigéifendrustrécken
Conditionnel Passé composé
echhättdrugestréckt
duhässdrugestréckt
hien/si,hatt/ethättdrugestréckt
mirhättendrugestréckt
dirhättdrugestréckt
sihättendrugestréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstréck drun!
Plurielstréckt drun!
drugestréckt
drustrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndrugestréckt
dugëssdrugestréckt
hie/si,hatt/etgëttdrugestréckt
mirginndrugestréckt
dirgittdrugestréckt
siginndrugestréckt
Passé composé
echsinndrugestréckt ginn
dubassdrugestréckt ginn
hien/si,hatt/etassdrugestréckt ginn
mirsinndrugestréckt ginn
dirsidddrugestréckt ginn
sisinndrugestréckt ginn
Plus-que-parfait
echwardrugestréckt ginn
duwaarsdrugestréckt ginn
hien/si,hatt/etwardrugestréckt ginn
mirwarendrugestréckt ginn
dirwaartdrugestréckt ginn
siwarendrugestréckt ginn
Futur I
echwäert drugestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drugestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif drugestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif drugestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier drugestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmstréckenopstréckenstréckenustréckenverstréckenzoustrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles