E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chronometréieren die Zeit stoppen (D)chronométrer (F)to stop the time (E)
Stammformen chronometréierenchronometréiertchronometréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchronometréieren
duchronometréiers
hien/si,hatt/etchronometréiert
mirchronometréieren
dirchronometréiert
sichronometréieren
Passé composé
echhuchronometréiert
duhueschronometréiert
hien/si,hatt/ethuetchronometréiert
mirhuchronometréiert
dirhuttchronometréiert
sihuchronometréiert
Plus-que-parfait
echhatchronometréiert
duhaschronometréiert
hien/si,hatt/ethatchronometréiert
mirhatechronometréiert
dirhatchronometréiert
sihatechronometréiert
Futur I
echwäert chronometréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chronometréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchronometréieren
dugéifschronometréieren
hien/si,hatt/etgéifchronometréieren
mirgéifechronometréieren
dirgéiftchronometréieren
sigéifechronometréieren
Conditionnel Passé composé
echhättchronometréiert
duhässchronometréiert
hien/si,hatt/ethättchronometréiert
mirhättechronometréiert
dirhättchronometréiert
sihättechronometréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchronometréier!
Plurielchronometréiert!
chronometréiert
chronometréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichronometréiert
dugësschronometréiert
hie/si,hatt/etgëttchronometréiert
mirgichronometréiert
dirgittchronometréiert
sigichronometréiert
Passé composé
echsichronometréiert ginn
dubasschronometréiert ginn
hien/si,hatt/etasschronometréiert ginn
mirsichronometréiert ginn
dirsiddchronometréiert ginn
sisichronometréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchronometréiert ginn
duwaarschronometréiert ginn
hien/si,hatt/etwarchronometréiert ginn
mirwarechronometréiert ginn
dirwaartchronometréiert ginn
siwarechronometréiert ginn
Futur I
echwäert chronometréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chronometréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chronometréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chronometréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chronometréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles