E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstréck-en verstricken (D)impliquer (F)
Stammformen verstréck-enverstréck-tverstréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverstréck-en
duverstréck-s
hien/si,hatt/etverstréck-t
mirverstréck-en
dirverstréck-t
siverstréck-en
Passé composé
echhuverstréck-t
duhuesverstréck-t
hien/si,hatt/ethuetverstréck-t
mirhuverstréck-t
dirhuttverstréck-t
sihuverstréck-t
Plus-que-parfait
echhatverstréck-t
duhasverstréck-t
hien/si,hatt/ethatverstréck-t
mirhateverstréck-t
dirhatverstréck-t
sihateverstréck-t
Futur I
echwäert verstréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstréck-en
dugéifsverstréck-en
hien/si,hatt/etgéifverstréck-en
mirgéifeverstréck-en
dirgéiftverstréck-en
sigéifeverstréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättverstréck-t
duhässverstréck-t
hien/si,hatt/ethättverstréck-t
mirhätteverstréck-t
dirhättverstréck-t
sihätteverstréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstréck!
Plurielverstréck-t!
verstréck-t
verstréck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverstréck-t
dugëssverstréck-t
hie/si,hatt/etgëttverstréck-t
mirgiverstréck-t
dirgittverstréck-t
sigiverstréck-t
Passé composé
echsiverstréck-t ginn
dubassverstréck-t ginn
hien/si,hatt/etassverstréck-t ginn
mirsiverstréck-t ginn
dirsiddverstréck-t ginn
sisiverstréck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverstréck-t ginn
duwaarsverstréck-t ginn
hien/si,hatt/etwarverstréck-t ginn
mirwareverstréck-t ginn
dirwaartverstréck-t ginn
siwareverstréck-t ginn
Futur I
echwäert verstréck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstréck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verstréck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verstréck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verstréck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drustréck-enëmstréck-enopstréck-enstréck-enustréck-enzoustréck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles