E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoustrécken zuschnüren (D)lacer, ficeler (F)
Stammformen zoustréckenstréckt zouzougestréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstrécken zou
dustrécks zou
hien/si,hatt/etstréckt zou
mirstrécken zou
dirstréckt zou
sistrécken zou
Passé composé
echhunnzougestréckt
duhueszougestréckt
hien/si,hatt/ethuetzougestréckt
mirhunnzougestréckt
dirhuttzougestréckt
sihunnzougestréckt
Plus-que-parfait
echhatzougestréckt
duhaszougestréckt
hien/si,hatt/ethatzougestréckt
mirhatenzougestréckt
dirhatzougestréckt
sihatenzougestréckt
Futur I
echwäert zoustrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoustrécken
dugéifszoustrécken
hien/si,hatt/etgéifzoustrécken
mirgéifenzoustrécken
dirgéiftzoustrécken
sigéifenzoustrécken
Conditionnel Passé composé
echhättzougestréckt
duhässzougestréckt
hien/si,hatt/ethättzougestréckt
mirhättenzougestréckt
dirhättzougestréckt
sihättenzougestréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstréck zou!
Plurielstréckt zou!
zougestréckt
zoustrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougestréckt
dugësszougestréckt
hie/si,hatt/etgëttzougestréckt
mirginnzougestréckt
dirgittzougestréckt
siginnzougestréckt
Passé composé
echsinnzougestréckt ginn
dubasszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etasszougestréckt ginn
mirsinnzougestréckt ginn
dirsiddzougestréckt ginn
sisinnzougestréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougestréckt ginn
duwaarszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougestréckt ginn
mirwarenzougestréckt ginn
dirwaartzougestréckt ginn
siwarenzougestréckt ginn
Futur I
echwäert zougestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drustréckenëmstréckenopstréckenstréckenustréckenverstrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles