E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerstreeŽn zerstreuen (D)disperser, ťparpiller (F)
Stammformen zerstreeŽnzerstreetzerstreet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerstreeŽn
duzerstrees
hien/si,hatt/etzerstreet
mirzerstreeŽn
dirzerstreet
sizerstreeŽn
Passť composť
echhunnzerstreet
duhueszerstreet
hien/si,hatt/ethuetzerstreet
mirhunnzerstreet
dirhuttzerstreet
sihunnzerstreet
Plus-que-parfait
echhatzerstreet
duhaszerstreet
hien/si,hatt/ethatzerstreet
mirhatenzerstreet
dirhatzerstreet
sihatenzerstreet
Futur I
echwäert zerstreeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstreet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstreeŽn
dugéifszerstreeŽn
hien/si,hatt/etgéifzerstreeŽn
mirgéifenzerstreeŽn
dirgéiftzerstreeŽn
sigéifenzerstreeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttzerstreet
duhšsszerstreet
hien/si,hatt/ethšttzerstreet
mirhšttenzerstreet
dirhšttzerstreet
sihšttenzerstreet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstree!
Plurielzerstreet!
zerstreet
zerstreeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnzerstreet
dugësszerstreet
hie/si,hatt/etgëttzerstreet
mirginnzerstreet
dirgittzerstreet
siginnzerstreet
Passť composť
echsinnzerstreet ginn
dubasszerstreet ginn
hien/si,hatt/etasszerstreet ginn
mirsinnzerstreet ginn
dirsiddzerstreet ginn
sisinnzerstreet ginn
Plus-que-parfait
echwarzerstreet ginn
duwaarszerstreet ginn
hien/si,hatt/etwarzerstreet ginn
mirwarenzerstreet ginn
dirwaartzerstreet ginn
siwarenzerstreet ginn
Futur I
echwäert zerstreet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstreet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif zerstreet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif zerstreet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier zerstreet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstreeŽnstreeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles