E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stree-Žn streuen (D)
Stammformen stree-Žnstree-tge-stree-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstree-Žn
dustree-s
hien/si,hatt/etstree-t
mirstree-Žn
dirstree-t
sistree-Žn
Passť composť
echhuge-stree-t
duhuesge-stree-t
hien/si,hatt/ethuetge-stree-t
mirhuge-stree-t
dirhuttge-stree-t
sihuge-stree-t
Plus-que-parfait
echhatge-stree-t
duhasge-stree-t
hien/si,hatt/ethatge-stree-t
mirhatege-stree-t
dirhatge-stree-t
sihatege-stree-t
Modale Futur I
echwäert stree-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-stree-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstree-Žn
dugéifsstree-Žn
hien/si,hatt/etgéifstree-Žn
mirgéifestree-Žn
dirgéiftstree-Žn
sigéifestree-Žn
Conditionnel passť composť
echhšttge-stree-t
duhšssge-stree-t
hien/si,hatt/ethšttge-stree-t
mirhättege-stree-t
dirhšttge-stree-t
sihättege-stree-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstree!
Plurielstree-t!
ge-stree-t
stree-Žn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-stree-t
dugëssge-stree-t
hie/si,hatt/etgëttge-stree-t
mirgige-stree-t
dirgittge-stree-t
sigige-stree-t
Passť composť
echsige-stree-t ginn
dubassge-stree-t ginn
hien/si,hatt/etassge-stree-t ginn
mirsige-stree-t ginn
dirsiddge-stree-t ginn
sisige-stree-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-stree-t ginn
duwaarsge-stree-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-stree-t ginn
mirwarege-stree-t ginn
dirwaartge-stree-t ginn
siwarege-stree-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-stree-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-stree-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ge-stree-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ge-stree-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel passť composť
echwier ge-stree-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstree-Žnzerstree-Žn
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles