E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akeren ackern (D) – labourer, travailler d'arrache-pied (F)
Stammformen akerenakertgeakert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echakeren
duakers
hien/si,hatt/etakert
mirakeren
dirakert
siakeren
Pass compos
echhugeakert
duhuesgeakert
hien/si,hatt/ethuetgeakert
mirhugeakert
dirhuttgeakert
sihugeakert
Plus-que-parfait
echhatgeakert
duhasgeakert
hien/si,hatt/ethatgeakert
mirhategeakert
dirhatgeakert
sihategeakert
Modale Futur I
echwäert akeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert geakert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakeren
dugéifsakeren
hien/si,hatt/etgéifakeren
mirgéifenakeren
dirgéiftakeren
sigéifenakeren
Conditionnel pass compos
echhttgeakert
duhssgeakert
hien/si,hatt/ethttgeakert
mirhättegeakert
dirhttgeakert
sihättegeakert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraker!
Plurielakert!
geakert
akeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles