E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cibléieren ansprechen, anvisieren (D)cibler, viser (F)to act (E)
Stammformen cibléierencibléiertcibléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcibléieren
ducibléiers
hien/si,hatt/etcibléiert
mircibléieren
dircibléiert
sicibléieren
Passé composé
echhucibléiert
duhuescibléiert
hien/si,hatt/ethuetcibléiert
mirhucibléiert
dirhuttcibléiert
sihucibléiert
Plus-que-parfait
echhatcibléiert
duhascibléiert
hien/si,hatt/ethatcibléiert
mirhatecibléiert
dirhatcibléiert
sihatecibléiert
Futur I
echwäert cibléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cibléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcibléieren
dugéifscibléieren
hien/si,hatt/etgéifcibléieren
mirgéifecibléieren
dirgéiftcibléieren
sigéifecibléieren
Conditionnel Passé composé
echhättcibléiert
duhässcibléiert
hien/si,hatt/ethättcibléiert
mirhättecibléiert
dirhättcibléiert
sihättecibléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercibléier!
Plurielcibléiert!
cibléiert
cibléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicibléiert
dugësscibléiert
hie/si,hatt/etgëttcibléiert
mirgicibléiert
dirgittcibléiert
sigicibléiert
Passé composé
echsicibléiert ginn
dubasscibléiert ginn
hien/si,hatt/etasscibléiert ginn
mirsicibléiert ginn
dirsiddcibléiert ginn
sisicibléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcibléiert ginn
duwaarscibléiert ginn
hien/si,hatt/etwarcibléiert ginn
mirwarecibléiert ginn
dirwaartcibléiert ginn
siwarecibléiert ginn
Futur I
echwäert cibléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cibléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cibléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cibléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cibléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles