E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stréilen streicheln, strählen, kämmen (D)caresser (F)
Stammformen stréilenstréiltgestréilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstréilen
dustréils
hien/si,hatt/etstréilt
mirstréilen
dirstréilt
sistréilen
Passé composé
echhugestréilt
duhuesgestréilt
hien/si,hatt/ethuetgestréilt
mirhugestréilt
dirhuttgestréilt
sihugestréilt
Plus-que-parfait
echhatgestréilt
duhasgestréilt
hien/si,hatt/ethatgestréilt
mirhategestréilt
dirhatgestréilt
sihategestréilt
Futur I
echwäert stréilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestréilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstréilen
dugéifsstréilen
hien/si,hatt/etgéifstréilen
mirgéifestréilen
dirgéiftstréilen
sigéifestréilen
Conditionnel Passé composé
echhättgestréilt
duhässgestréilt
hien/si,hatt/ethättgestréilt
mirhättegestréilt
dirhättgestréilt
sihättegestréilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstréil!
Plurielstréilt!
gestréilt
stréilen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigestréilt
dugëssgestréilt
hie/si,hatt/etgëttgestréilt
mirgigestréilt
dirgittgestréilt
sigigestréilt
Passé composé
echsigestréilt ginn
dubassgestréilt ginn
hien/si,hatt/etassgestréilt ginn
mirsigestréilt ginn
dirsiddgestréilt ginn
sisigestréilt ginn
Plus-que-parfait
echwargestréilt ginn
duwaarsgestréilt ginn
hien/si,hatt/etwargestréilt ginn
mirwaregestréilt ginn
dirwaartgestréilt ginn
siwaregestréilt ginn
Futur I
echwäert gestréilt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestréilt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gestréilt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gestréilt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gestréilt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles