E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stréil-en streicheln, strählen, kämmen (D)caresser (F)
Stammformen stréil-enstréil-tge-stréil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstréil-en
dustréil-s
hien/si,hatt/etstréil-t
mirstréil-en
dirstréil-t
sistréil-en
Passé composé
echhuge-stréil-t
duhuesge-stréil-t
hien/si,hatt/ethuetge-stréil-t
mirhuge-stréil-t
dirhuttge-stréil-t
sihuge-stréil-t
Plus-que-parfait
echhatge-stréil-t
duhasge-stréil-t
hien/si,hatt/ethatge-stréil-t
mirhatege-stréil-t
dirhatge-stréil-t
sihatege-stréil-t
Futur I
echwäert stréil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stréil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstréil-en
dugéifsstréil-en
hien/si,hatt/etgéifstréil-en
mirgéifestréil-en
dirgéiftstréil-en
sigéifestréil-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-stréil-t
duhässge-stréil-t
hien/si,hatt/ethättge-stréil-t
mirhättege-stréil-t
dirhättge-stréil-t
sihättege-stréil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstréil!
Plurielstréil-t!
ge-stréil-t
stréil-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-stréil-t
dugëssge-stréil-t
hie/si,hatt/etgëttge-stréil-t
mirgige-stréil-t
dirgittge-stréil-t
sigige-stréil-t
Passé composé
echsige-stréil-t ginn
dubassge-stréil-t ginn
hien/si,hatt/etassge-stréil-t ginn
mirsige-stréil-t ginn
dirsiddge-stréil-t ginn
sisige-stréil-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-stréil-t ginn
duwaarsge-stréil-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-stréil-t ginn
mirwarege-stréil-t ginn
dirwaartge-stréil-t ginn
siwarege-stréil-t ginn
Futur I
echwäert ge-stréil-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stréil-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-stréil-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-stréil-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-stréil-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles