E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
strenzen gieen (D) – arroser (F)
Stammformen strenzenstrenztgestrenzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstrenzen
dustrenz
hien/si,hatt/etstrenzt
mirstrenzen
dirstrenzt
sistrenzen
Pass compos
echhugestrenzt
duhuesgestrenzt
hien/si,hatt/ethuetgestrenzt
mirhugestrenzt
dirhuttgestrenzt
sihugestrenzt
Plus-que-parfait
echhatgestrenzt
duhasgestrenzt
hien/si,hatt/ethatgestrenzt
mirhategestrenzt
dirhatgestrenzt
sihategestrenzt
Futur I
echwäert strenzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestrenzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstrenzen
dugéifsstrenzen
hien/si,hatt/etgéifstrenzen
mirgéifestrenzen
dirgéiftstrenzen
sigéifestrenzen
Conditionnel Pass compos
echhttgestrenzt
duhssgestrenzt
hien/si,hatt/ethttgestrenzt
mirhättegestrenzt
dirhttgestrenzt
sihättegestrenzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstrenz!
Plurielstrenzt!
gestrenzt
strenzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestrenzt
dugëssgestrenzt
hie/si,hatt/etgëttgestrenzt
mirgigestrenzt
dirgittgestrenzt
sigigestrenzt
Pass compos
echsigestrenzt ginn
dubassgestrenzt ginn
hien/si,hatt/etassgestrenzt ginn
mirsigestrenzt ginn
dirsiddgestrenzt ginn
sisigestrenzt ginn
Plus-que-parfait
echwargestrenzt ginn
duwaarsgestrenzt ginn
hien/si,hatt/etwargestrenzt ginn
mirwaregestrenzt ginn
dirwaartgestrenzt ginn
siwaregestrenzt ginn
Futur I
echwäert gestrenzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestrenzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestrenzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestrenzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestrenzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles