E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
strenz-en gieen (D) – arroser (F)
Stammformen strenz-enstrenz-tge-strenz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstrenz-en
dustrenz
hien/si,hatt/etstrenz-t
mirstrenz-en
dirstrenz-t
sistrenz-en
Pass compos
echhuge-strenz-t
duhuesge-strenz-t
hien/si,hatt/ethuetge-strenz-t
mirhuge-strenz-t
dirhuttge-strenz-t
sihuge-strenz-t
Plus-que-parfait
echhatge-strenz-t
duhasge-strenz-t
hien/si,hatt/ethatge-strenz-t
mirhatege-strenz-t
dirhatge-strenz-t
sihatege-strenz-t
Futur I
echwäert strenz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-strenz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstrenz-en
dugéifsstrenz-en
hien/si,hatt/etgéifstrenz-en
mirgéifestrenz-en
dirgéiftstrenz-en
sigéifestrenz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-strenz-t
duhssge-strenz-t
hien/si,hatt/ethttge-strenz-t
mirhättege-strenz-t
dirhttge-strenz-t
sihättege-strenz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstrenz!
Plurielstrenz-t!
ge-strenz-t
strenz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-strenz-t
dugëssge-strenz-t
hie/si,hatt/etgëttge-strenz-t
mirgige-strenz-t
dirgittge-strenz-t
sigige-strenz-t
Pass compos
echsige-strenz-t ginn
dubassge-strenz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-strenz-t ginn
mirsige-strenz-t ginn
dirsiddge-strenz-t ginn
sisige-strenz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-strenz-t ginn
duwaarsge-strenz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-strenz-t ginn
mirwarege-strenz-t ginn
dirwaartge-strenz-t ginn
siwarege-strenz-t ginn
Futur I
echwäert ge-strenz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-strenz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-strenz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-strenz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-strenz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles