E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cicatris-éier-en vernarben (D)cicatriser (F)to scar over (E)
Stammformen cicatris-éier-encicatris-éier-tcicatris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcicatris-éier-en
ducicatris-éier-s
hien/si,hatt/etcicatris-éier-t
mircicatris-éier-en
dircicatris-éier-t
sicicatris-éier-en
Passé composé
echhucicatris-éier-t
duhuescicatris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcicatris-éier-t
mirhucicatris-éier-t
dirhuttcicatris-éier-t
sihucicatris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcicatris-éier-t
duhascicatris-éier-t
hien/si,hatt/ethatcicatris-éier-t
mirhatecicatris-éier-t
dirhatcicatris-éier-t
sihatecicatris-éier-t
Futur I
echwäert cicatris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cicatris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcicatris-éier-en
dugéifscicatris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcicatris-éier-en
mirgéifecicatris-éier-en
dirgéiftcicatris-éier-en
sigéifecicatris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcicatris-éier-t
duhässcicatris-éier-t
hien/si,hatt/ethättcicatris-éier-t
mirhättecicatris-éier-t
dirhättcicatris-éier-t
sihättecicatris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercicatris-éier!
Plurielcicatris-éier-t!
cicatris-éier-t
cicatris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles