E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofstrŽppen herunterkrempeln (D)descendre (en dťroulant p.ex. les bras) (F)
Stammformen erofstrŽppenstrŽppt eroferofgestrŽppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echstrŽppen erof
dustrŽpps erof
hien/si,hatt/etstrŽppt erof
mirstrŽppen erof
dirstrŽppt erof
sistrŽppen erof
Passť composť
echhunnerofgestrŽppt
duhueserofgestrŽppt
hien/si,hatt/ethueterofgestrŽppt
mirhunnerofgestrŽppt
dirhutterofgestrŽppt
sihunnerofgestrŽppt
Plus-que-parfait
echhaterofgestrŽppt
duhaserofgestrŽppt
hien/si,hatt/ethaterofgestrŽppt
mirhatenerofgestrŽppt
dirhaterofgestrŽppt
sihatenerofgestrŽppt
Futur I
echwäert erofstrŽppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgestrŽppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofstrŽppen
dugéifserofstrŽppen
hien/si,hatt/etgéiferofstrŽppen
mirgéifenerofstrŽppen
dirgéifterofstrŽppen
sigéifenerofstrŽppen
Conditionnel Passť composť
echhštterofgestrŽppt
duhšsserofgestrŽppt
hien/si,hatt/ethštterofgestrŽppt
mirhšttenerofgestrŽppt
dirhštterofgestrŽppt
sihšttenerofgestrŽppt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierstrŽpp erof!
PlurielstrŽppt erof!
erofgestrŽppt
erofstrŽppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnerofgestrŽppt
dugësserofgestrŽppt
hie/si,hatt/etgëtterofgestrŽppt
mirginnerofgestrŽppt
dirgitterofgestrŽppt
siginnerofgestrŽppt
Passť composť
echsinnerofgestrŽppt ginn
dubasserofgestrŽppt ginn
hien/si,hatt/etasserofgestrŽppt ginn
mirsinnerofgestrŽppt ginn
dirsidderofgestrŽppt ginn
sisinnerofgestrŽppt ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgestrŽppt ginn
duwaarserofgestrŽppt ginn
hien/si,hatt/etwarerofgestrŽppt ginn
mirwarenerofgestrŽppt ginn
dirwaarterofgestrŽppt ginn
siwarenerofgestrŽppt ginn
Futur I
echwäert erofgestrŽppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgestrŽppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif erofgestrŽppt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif erofgestrŽppt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier erofgestrŽppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eropstrŽppenstrŽppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles