E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropstrŽppen hochkrempeln (D)retrousser (manches) (F)
Stammformen eropstrŽppenstrŽppt eroperopgestrŽppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echstrŽppen erop
dustrŽpps erop
hien/si,hatt/etstrŽppt erop
mirstrŽppen erop
dirstrŽppt erop
sistrŽppen erop
Passť composť
echhunneropgestrŽppt
duhueseropgestrŽppt
hien/si,hatt/ethueteropgestrŽppt
mirhunneropgestrŽppt
dirhutteropgestrŽppt
sihunneropgestrŽppt
Plus-que-parfait
echhateropgestrŽppt
duhaseropgestrŽppt
hien/si,hatt/ethateropgestrŽppt
mirhateneropgestrŽppt
dirhateropgestrŽppt
sihateneropgestrŽppt
Futur I
echwäert eropstrŽppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgestrŽppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopstrŽppen
dugéifseropstrŽppen
hien/si,hatt/etgéiferopstrŽppen
mirgéifeneropstrŽppen
dirgéifteropstrŽppen
sigéifeneropstrŽppen
Conditionnel Passť composť
echhštteropgestrŽppt
duhšsseropgestrŽppt
hien/si,hatt/ethštteropgestrŽppt
mirhštteneropgestrŽppt
dirhštteropgestrŽppt
sihštteneropgestrŽppt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierstrŽpp erop!
PlurielstrŽppt erop!
eropgestrŽppt
eropstrŽppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginneropgestrŽppt
dugësseropgestrŽppt
hie/si,hatt/etgëtteropgestrŽppt
mirginneropgestrŽppt
dirgitteropgestrŽppt
siginneropgestrŽppt
Passť composť
echsinneropgestrŽppt ginn
dubasseropgestrŽppt ginn
hien/si,hatt/etasseropgestrŽppt ginn
mirsinneropgestrŽppt ginn
dirsidderopgestrŽppt ginn
sisinneropgestrŽppt ginn
Plus-que-parfait
echwareropgestrŽppt ginn
duwaarseropgestrŽppt ginn
hien/si,hatt/etwareropgestrŽppt ginn
mirwareneropgestrŽppt ginn
dirwaarteropgestrŽppt ginn
siwareneropgestrŽppt ginn
Futur I
echwäert eropgestrŽppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgestrŽppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif eropgestrŽppt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif eropgestrŽppt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier eropgestrŽppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofstrŽppenstrŽppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles