E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
strŽpp-en hochziehen (D) – hisser (F)
Stammformen strŽpp-enstrŽpp-tge-strŽpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstrŽpp-en
dustrŽpp-s
hien/si,hatt/etstrŽpp-t
mirstrŽpp-en
dirstrŽpp-t
sistrŽpp-en
Passť composť
echhuge-strŽpp-t
duhuesge-strŽpp-t
hien/si,hatt/ethuetge-strŽpp-t
mirhuge-strŽpp-t
dirhuttge-strŽpp-t
sihuge-strŽpp-t
Plus-que-parfait
echhatge-strŽpp-t
duhasge-strŽpp-t
hien/si,hatt/ethatge-strŽpp-t
mirhatege-strŽpp-t
dirhatge-strŽpp-t
sihatege-strŽpp-t
Modale Futur I
echwäert strŽpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-strŽpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstrŽpp-en
dugéifsstrŽpp-en
hien/si,hatt/etgéifstrŽpp-en
mirgéifestrŽpp-en
dirgéiftstrŽpp-en
sigéifestrŽpp-en
Conditionnel passť composť
echhšttge-strŽpp-t
duhšssge-strŽpp-t
hien/si,hatt/ethšttge-strŽpp-t
mirhättege-strŽpp-t
dirhšttge-strŽpp-t
sihättege-strŽpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierstrŽpp!
PlurielstrŽpp-t!
ge-strŽpp-t
strŽpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-strŽpp-t
dugëssge-strŽpp-t
hie/si,hatt/etgëttge-strŽpp-t
mirgige-strŽpp-t
dirgittge-strŽpp-t
sigige-strŽpp-t
Passť composť
echsige-strŽpp-t ginn
dubassge-strŽpp-t ginn
hien/si,hatt/etassge-strŽpp-t ginn
mirsige-strŽpp-t ginn
dirsiddge-strŽpp-t ginn
sisige-strŽpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-strŽpp-t ginn
duwaarsge-strŽpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-strŽpp-t ginn
mirwarege-strŽpp-t ginn
dirwaartge-strŽpp-t ginn
siwarege-strŽpp-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-strŽpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-strŽpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ge-strŽpp-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ge-strŽpp-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel passť composť
echwier ge-strŽpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofstrŽpp-eneropstrŽpp-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles