E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stressen stressen (D) – stresser (F)
Stammformen stressenstresstgestresst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstressen
dustress
hien/si,hatt/etstresst
mirstressen
dirstresst
sistressen
Pass compos
echhugestresst
duhuesgestresst
hien/si,hatt/ethuetgestresst
mirhugestresst
dirhuttgestresst
sihugestresst
Plus-que-parfait
echhatgestresst
duhasgestresst
hien/si,hatt/ethatgestresst
mirhategestresst
dirhatgestresst
sihategestresst
Futur I
echwäert stressen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestresst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstressen
dugéifsstressen
hien/si,hatt/etgéifstressen
mirgéifestressen
dirgéiftstressen
sigéifestressen
Conditionnel Pass compos
echhttgestresst
duhssgestresst
hien/si,hatt/ethttgestresst
mirhättegestresst
dirhttgestresst
sihättegestresst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstress!
Plurielstresst!
gestresst
stressen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestresst
dugëssgestresst
hie/si,hatt/etgëttgestresst
mirgigestresst
dirgittgestresst
sigigestresst
Pass compos
echsigestresst ginn
dubassgestresst ginn
hien/si,hatt/etassgestresst ginn
mirsigestresst ginn
dirsiddgestresst ginn
sisigestresst ginn
Plus-que-parfait
echwargestresst ginn
duwaarsgestresst ginn
hien/si,hatt/etwargestresst ginn
mirwaregestresst ginn
dirwaartgestresst ginn
siwaregestresst ginn
Futur I
echwäert gestresst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestresst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestresst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestresst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestresst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles