E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchstrukturéieren durchstrukturieren, durchplanen (D)
Stammformen duerchstrukturéierenstrukturéiert duerchduerchstrukturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstrukturéieren duerch
dustrukturéiers duerch
hien/si,hatt/etstrukturéiert duerch
mirstrukturéieren duerch
dirstrukturéiert duerch
sistrukturéieren duerch
Passé composé
echhunnduerchstrukturéiert
duhuesduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethuetduerchstrukturéiert
mirhunnduerchstrukturéiert
dirhuttduerchstrukturéiert
sihunnduerchstrukturéiert
Plus-que-parfait
echhatduerchstrukturéiert
duhasduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethatduerchstrukturéiert
mirhatenduerchstrukturéiert
dirhatduerchstrukturéiert
sihatenduerchstrukturéiert
Futur I
echwäert duerchstrukturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstrukturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchstrukturéieren
dugéifsduerchstrukturéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchstrukturéieren
mirgéifenduerchstrukturéieren
dirgéiftduerchstrukturéieren
sigéifenduerchstrukturéieren
Conditionnel Passé composé
echhättduerchstrukturéiert
duhässduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethättduerchstrukturéiert
mirhättenduerchstrukturéiert
dirhättduerchstrukturéiert
sihättenduerchstrukturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstrukturéier duerch!
Plurielstrukturéiert duerch!
duerchstrukturéiert
duerchstrukturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchstrukturéiert
dugëssduerchstrukturéiert
hie/si,hatt/etgëttduerchstrukturéiert
mirginnduerchstrukturéiert
dirgittduerchstrukturéiert
siginnduerchstrukturéiert
Passé composé
echsinnduerchstrukturéiert ginn
dubassduerchstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchstrukturéiert ginn
mirsinnduerchstrukturéiert ginn
dirsiddduerchstrukturéiert ginn
sisinnduerchstrukturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchstrukturéiert ginn
duwaarsduerchstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchstrukturéiert ginn
mirwarenduerchstrukturéiert ginn
dirwaartduerchstrukturéiert ginn
siwarenduerchstrukturéiert ginn
Futur I
echwäert duerchstrukturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstrukturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchstrukturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchstrukturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchstrukturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
restrukturéierenstrukturéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles