E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchstruktur-éier-en durchstrukturieren, durchplanen (D)
Stammformen duerchstruktur-éier-enstruktur-éier-t duerchduerchstruktur-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstruktur-éier-en duerch
dustruktur-éier-s duerch
hien/si,hatt/etstruktur-éier-t duerch
mirstruktur-éier-en duerch
dirstruktur-éier-t duerch
sistruktur-éier-en duerch
Passé composé
echhunnduerchstruktur-éier-t
duhuesduerchstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetduerchstruktur-éier-t
mirhunnduerchstruktur-éier-t
dirhuttduerchstruktur-éier-t
sihunnduerchstruktur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatduerchstruktur-éier-t
duhasduerchstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethatduerchstruktur-éier-t
mirhatenduerchstruktur-éier-t
dirhatduerchstruktur-éier-t
sihatenduerchstruktur-éier-t
Futur I
echwäert duerchstruktur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstruktur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchstruktur-éier-en
dugéifsduerchstruktur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifduerchstruktur-éier-en
mirgéifenduerchstruktur-éier-en
dirgéiftduerchstruktur-éier-en
sigéifenduerchstruktur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchstruktur-éier-t
duhässduerchstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethättduerchstruktur-éier-t
mirhättenduerchstruktur-éier-t
dirhättduerchstruktur-éier-t
sihättenduerchstruktur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstruktur-éier duerch!
Plurielstruktur-éier-t duerch!
duerchstruktur-éier-t
duerchstruktur-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchstruktur-éier-t
dugëssduerchstruktur-éier-t
hie/si,hatt/etgëttduerchstruktur-éier-t
mirginnduerchstruktur-éier-t
dirgittduerchstruktur-éier-t
siginnduerchstruktur-éier-t
Passé composé
echsinnduerchstruktur-éier-t ginn
dubassduerchstruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassduerchstruktur-éier-t ginn
mirsinnduerchstruktur-éier-t ginn
dirsiddduerchstruktur-éier-t ginn
sisinnduerchstruktur-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchstruktur-éier-t ginn
duwaarsduerchstruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarduerchstruktur-éier-t ginn
mirwarenduerchstruktur-éier-t ginn
dirwaartduerchstruktur-éier-t ginn
siwarenduerchstruktur-éier-t ginn
Futur I
echwäert duerchstruktur-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstruktur-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchstruktur-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchstruktur-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchstruktur-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
restruktur-éier-enstruktur-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles