E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
strukturéieren strukturieren (D)structurer (F)structure (E)
Stammformen strukturéierenstrukturéiertstrukturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstrukturéieren
dustrukturéiers
hien/si,hatt/etstrukturéiert
mirstrukturéieren
dirstrukturéiert
sistrukturéieren
Passé composé
echhustrukturéiert
duhuesstrukturéiert
hien/si,hatt/ethuetstrukturéiert
mirhustrukturéiert
dirhuttstrukturéiert
sihustrukturéiert
Plus-que-parfait
echhatstrukturéiert
duhasstrukturéiert
hien/si,hatt/ethatstrukturéiert
mirhatestrukturéiert
dirhatstrukturéiert
sihatestrukturéiert
Futur I
echwäert strukturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert strukturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstrukturéieren
dugéifsstrukturéieren
hien/si,hatt/etgéifstrukturéieren
mirgéifestrukturéieren
dirgéiftstrukturéieren
sigéifestrukturéieren
Conditionnel Passé composé
echhättstrukturéiert
duhässstrukturéiert
hien/si,hatt/ethättstrukturéiert
mirhättestrukturéiert
dirhättstrukturéiert
sihättestrukturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstrukturéier!
Plurielstrukturéiert!
strukturéiert
strukturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistrukturéiert
dugëssstrukturéiert
hie/si,hatt/etgëttstrukturéiert
mirgistrukturéiert
dirgittstrukturéiert
sigistrukturéiert
Passé composé
echsistrukturéiert ginn
dubassstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etassstrukturéiert ginn
mirsistrukturéiert ginn
dirsiddstrukturéiert ginn
sisistrukturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstrukturéiert ginn
duwaarsstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etwarstrukturéiert ginn
mirwarestrukturéiert ginn
dirwaartstrukturéiert ginn
siwarestrukturéiert ginn
Futur I
echwäert strukturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert strukturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif strukturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif strukturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier strukturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchstrukturéierenrestrukturéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles