E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
struktur-éier-en strukturieren (D) – structurer (F) – structure (E)
Stammformen struktur-éier-enstruktur-éier-tstruktur-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstruktur-éier-en
dustruktur-éier-s
hien/si,hatt/etstruktur-éier-t
mirstruktur-éier-en
dirstruktur-éier-t
sistruktur-éier-en
Passé composé
echhustruktur-éier-t
duhuesstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstruktur-éier-t
mirhustruktur-éier-t
dirhuttstruktur-éier-t
sihustruktur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstruktur-éier-t
duhasstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethatstruktur-éier-t
mirhatestruktur-éier-t
dirhatstruktur-éier-t
sihatestruktur-éier-t
Futur I
echwäert struktur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert struktur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstruktur-éier-en
dugéifsstruktur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstruktur-éier-en
mirgéifestruktur-éier-en
dirgéiftstruktur-éier-en
sigéifestruktur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstruktur-éier-t
duhässstruktur-éier-t
hien/si,hatt/ethättstruktur-éier-t
mirhättestruktur-éier-t
dirhättstruktur-éier-t
sihättestruktur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstruktur-éier!
Plurielstruktur-éier-t!
struktur-éier-t
struktur-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistruktur-éier-t
dugëssstruktur-éier-t
hie/si,hatt/etgëttstruktur-éier-t
mirgistruktur-éier-t
dirgittstruktur-éier-t
sigistruktur-éier-t
Passé composé
echsistruktur-éier-t ginn
dubassstruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassstruktur-éier-t ginn
mirsistruktur-éier-t ginn
dirsiddstruktur-éier-t ginn
sisistruktur-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarstruktur-éier-t ginn
duwaarsstruktur-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarstruktur-éier-t ginn
mirwarestruktur-éier-t ginn
dirwaartstruktur-éier-t ginn
siwarestruktur-éier-t ginn
Futur I
echwäert struktur-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert struktur-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif struktur-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif struktur-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier struktur-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchstruktur-éier-enrestruktur-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles