E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
clôturéieren etw. abschließen (D)clôturer (F)to finalize (E)
Stammformen clôturéierenclôturéiertclôturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echclôturéieren
duclôturéiers
hien/si,hatt/etclôturéiert
mirclôturéieren
dirclôturéiert
siclôturéieren
Passé composé
echhuclôturéiert
duhuesclôturéiert
hien/si,hatt/ethuetclôturéiert
mirhuclôturéiert
dirhuttclôturéiert
sihuclôturéiert
Plus-que-parfait
echhatclôturéiert
duhasclôturéiert
hien/si,hatt/ethatclôturéiert
mirhateclôturéiert
dirhatclôturéiert
sihateclôturéiert
Futur I
echwäert clôturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert clôturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifclôturéieren
dugéifsclôturéieren
hien/si,hatt/etgéifclôturéieren
mirgéifeclôturéieren
dirgéiftclôturéieren
sigéifeclôturéieren
Conditionnel Passé composé
echhättclôturéiert
duhässclôturéiert
hien/si,hatt/ethättclôturéiert
mirhätteclôturéiert
dirhättclôturéiert
sihätteclôturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierclôturéier!
Plurielclôturéiert!
clôturéiert
clôturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiclôturéiert
dugëssclôturéiert
hie/si,hatt/etgëttclôturéiert
mirgiclôturéiert
dirgittclôturéiert
sigiclôturéiert
Passé composé
echsiclôturéiert ginn
dubassclôturéiert ginn
hien/si,hatt/etassclôturéiert ginn
mirsiclôturéiert ginn
dirsiddclôturéiert ginn
sisiclôturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarclôturéiert ginn
duwaarsclôturéiert ginn
hien/si,hatt/etwarclôturéiert ginn
mirwareclôturéiert ginn
dirwaartclôturéiert ginn
siwareclôturéiert ginn
Futur I
echwäert clôturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert clôturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif clôturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif clôturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier clôturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles