E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
astudéieren einstudieren (D) – répéter (apprendre) (F)
Stammformen astudéierenstudéiert anastudéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstudéieren an
dustudéiers an
hien/si,hatt/etstudéiert an
mirstudéieren an
dirstudéiert an
sistudéieren an
Passé composé
echhunnastudéiert
duhuesastudéiert
hien/si,hatt/ethuetastudéiert
mirhunnastudéiert
dirhuttastudéiert
sihunnastudéiert
Plus-que-parfait
echhatastudéiert
duhasastudéiert
hien/si,hatt/ethatastudéiert
mirhatenastudéiert
dirhatastudéiert
sihatenastudéiert
Futur I
echwäert astudéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert astudéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifastudéieren
dugéifsastudéieren
hien/si,hatt/etgéifastudéieren
mirgéifenastudéieren
dirgéiftastudéieren
sigéifenastudéieren
Conditionnel Passé composé
echhättastudéiert
duhässastudéiert
hien/si,hatt/ethättastudéiert
mirhättenastudéiert
dirhättastudéiert
sihättenastudéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstudéier an!
Plurielstudéiert an!
astudéiert
astudéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnastudéiert
dugëssastudéiert
hie/si,hatt/etgëttastudéiert
mirginnastudéiert
dirgittastudéiert
siginnastudéiert
Passé composé
echsinnastudéiert ginn
dubassastudéiert ginn
hien/si,hatt/etassastudéiert ginn
mirsinnastudéiert ginn
dirsiddastudéiert ginn
sisinnastudéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarastudéiert ginn
duwaarsastudéiert ginn
hien/si,hatt/etwarastudéiert ginn
mirwarenastudéiert ginn
dirwaartastudéiert ginn
siwarenastudéiert ginn
Futur I
echwäert astudéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert astudéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif astudéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif astudéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier astudéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
studéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles