E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stud-éier-en studieren (D) – étudier (F) – study (E)
Stammformen stud-éier-enstud-éier-tstud-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstud-éier-en
dustud-éier-s
hien/si,hatt/etstud-éier-t
mirstud-éier-en
dirstud-éier-t
sistud-éier-en
Passé composé
echhustud-éier-t
duhuesstud-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstud-éier-t
mirhustud-éier-t
dirhuttstud-éier-t
sihustud-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstud-éier-t
duhasstud-éier-t
hien/si,hatt/ethatstud-éier-t
mirhatestud-éier-t
dirhatstud-éier-t
sihatestud-éier-t
Futur I
echwäert stud-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stud-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstud-éier-en
dugéifsstud-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstud-éier-en
mirgéifestud-éier-en
dirgéiftstud-éier-en
sigéifestud-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstud-éier-t
duhässstud-éier-t
hien/si,hatt/ethättstud-éier-t
mirhättestud-éier-t
dirhättstud-éier-t
sihättestud-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstud-éier!
Plurielstud-éier-t!
stud-éier-t
stud-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistud-éier-t
dugëssstud-éier-t
hie/si,hatt/etgëttstud-éier-t
mirgistud-éier-t
dirgittstud-éier-t
sigistud-éier-t
Passé composé
echsistud-éier-t ginn
dubassstud-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassstud-éier-t ginn
mirsistud-éier-t ginn
dirsiddstud-éier-t ginn
sisistud-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarstud-éier-t ginn
duwaarsstud-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarstud-éier-t ginn
mirwarestud-éier-t ginn
dirwaartstud-éier-t ginn
siwarestud-éier-t ginn
Futur I
echwäert stud-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stud-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stud-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stud-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stud-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astud-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles