E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
subsidéieren eine Sonderzulage bezahlt bekommen (D)subsider (F)0 (E)
Stammformen subsidéierensubsidéiertsubsidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubsidéieren
dusubsidéiers
hien/si,hatt/etsubsidéiert
mirsubsidéieren
dirsubsidéiert
sisubsidéieren
Passé composé
echhusubsidéiert
duhuessubsidéiert
hien/si,hatt/ethuetsubsidéiert
mirhusubsidéiert
dirhuttsubsidéiert
sihusubsidéiert
Plus-que-parfait
echhatsubsidéiert
duhassubsidéiert
hien/si,hatt/ethatsubsidéiert
mirhatesubsidéiert
dirhatsubsidéiert
sihatesubsidéiert
Futur I
echwäert subsidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subsidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubsidéieren
dugéifssubsidéieren
hien/si,hatt/etgéifsubsidéieren
mirgéifesubsidéieren
dirgéiftsubsidéieren
sigéifesubsidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsubsidéiert
duhässsubsidéiert
hien/si,hatt/ethättsubsidéiert
mirhättesubsidéiert
dirhättsubsidéiert
sihättesubsidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubsidéier!
Plurielsubsidéiert!
subsidéiert
subsidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisubsidéiert
dugësssubsidéiert
hie/si,hatt/etgëttsubsidéiert
mirgisubsidéiert
dirgittsubsidéiert
sigisubsidéiert
Passé composé
echsisubsidéiert ginn
dubasssubsidéiert ginn
hien/si,hatt/etasssubsidéiert ginn
mirsisubsidéiert ginn
dirsiddsubsidéiert ginn
sisisubsidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsubsidéiert ginn
duwaarssubsidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsubsidéiert ginn
mirwaresubsidéiert ginn
dirwaartsubsidéiert ginn
siwaresubsidéiert ginn
Futur I
echwäert subsidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subsidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif subsidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif subsidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier subsidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles