E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
substantivéieren substantivieren (D)substantiver (F)
Stammformen substantivéierensubstantivéiertsubstantivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubstantivéieren
dusubstantivéiers
hien/si,hatt/etsubstantivéiert
mirsubstantivéieren
dirsubstantivéiert
sisubstantivéieren
Passé composé
echhusubstantivéiert
duhuessubstantivéiert
hien/si,hatt/ethuetsubstantivéiert
mirhusubstantivéiert
dirhuttsubstantivéiert
sihusubstantivéiert
Plus-que-parfait
echhatsubstantivéiert
duhassubstantivéiert
hien/si,hatt/ethatsubstantivéiert
mirhatesubstantivéiert
dirhatsubstantivéiert
sihatesubstantivéiert
Futur I
echwäert substantivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substantivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstantivéieren
dugéifssubstantivéieren
hien/si,hatt/etgéifsubstantivéieren
mirgéifesubstantivéieren
dirgéiftsubstantivéieren
sigéifesubstantivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsubstantivéiert
duhässsubstantivéiert
hien/si,hatt/ethättsubstantivéiert
mirhättesubstantivéiert
dirhättsubstantivéiert
sihättesubstantivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstantivéier!
Plurielsubstantivéiert!
substantivéiert
substantivéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisubstantivéiert
dugësssubstantivéiert
hie/si,hatt/etgëttsubstantivéiert
mirgisubstantivéiert
dirgittsubstantivéiert
sigisubstantivéiert
Passé composé
echsisubstantivéiert ginn
dubasssubstantivéiert ginn
hien/si,hatt/etasssubstantivéiert ginn
mirsisubstantivéiert ginn
dirsiddsubstantivéiert ginn
sisisubstantivéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsubstantivéiert ginn
duwaarssubstantivéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsubstantivéiert ginn
mirwaresubstantivéiert ginn
dirwaartsubstantivéiert ginn
siwaresubstantivéiert ginn
Futur I
echwäert substantivéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substantivéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif substantivéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif substantivéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier substantivéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles