E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
substantiv-éier-en substantivieren (D) – substantiver (F)
Stammformen substantiv-éier-ensubstantiv-éier-tsubstantiv-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsubstantiv-éier-en
dusubstantiv-éier-s
hien/si,hatt/etsubstantiv-éier-t
mirsubstantiv-éier-en
dirsubstantiv-éier-t
sisubstantiv-éier-en
Passé composé
echhusubstantiv-éier-t
duhuessubstantiv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsubstantiv-éier-t
mirhusubstantiv-éier-t
dirhuttsubstantiv-éier-t
sihusubstantiv-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsubstantiv-éier-t
duhassubstantiv-éier-t
hien/si,hatt/ethatsubstantiv-éier-t
mirhatesubstantiv-éier-t
dirhatsubstantiv-éier-t
sihatesubstantiv-éier-t
Modale Futur I
echwäert substantiv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert substantiv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstantiv-éier-en
dugéifssubstantiv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsubstantiv-éier-en
mirgéifesubstantiv-éier-en
dirgéiftsubstantiv-éier-en
sigéifesubstantiv-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättsubstantiv-éier-t
duhässsubstantiv-éier-t
hien/si,hatt/ethättsubstantiv-éier-t
mirhättesubstantiv-éier-t
dirhättsubstantiv-éier-t
sihättesubstantiv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstantiv-éier!
Plurielsubstantiv-éier-t!
substantiv-éier-t
substantiv-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgisubstantiv-éier-t
dugësssubstantiv-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsubstantiv-éier-t
mirgisubstantiv-éier-t
dirgittsubstantiv-éier-t
sigisubstantiv-éier-t
Passé composé
echsisubstantiv-éier-t ginn
dubasssubstantiv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssubstantiv-éier-t ginn
mirsisubstantiv-éier-t ginn
dirsiddsubstantiv-éier-t ginn
sisisubstantiv-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsubstantiv-éier-t ginn
duwaarssubstantiv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsubstantiv-éier-t ginn
mirwaresubstantiv-éier-t ginn
dirwaartsubstantiv-éier-t ginn
siwaresubstantiv-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert substantiv-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert substantiv-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif substantiv-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif substantiv-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier substantiv-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles