E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
substituéieren ersetzen (D)subtituer (F)
Stammformen substituéierensubstituéiertsubstituéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubstituéieren
dusubstituéiers
hien/si,hatt/etsubstituéiert
mirsubstituéieren
dirsubstituéiert
sisubstituéieren
Passé composé
echhusubstituéiert
duhuessubstituéiert
hien/si,hatt/ethuetsubstituéiert
mirhusubstituéiert
dirhuttsubstituéiert
sihusubstituéiert
Plus-que-parfait
echhatsubstituéiert
duhassubstituéiert
hien/si,hatt/ethatsubstituéiert
mirhatesubstituéiert
dirhatsubstituéiert
sihatesubstituéiert
Futur I
echwäert substituéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substituéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstituéieren
dugéifssubstituéieren
hien/si,hatt/etgéifsubstituéieren
mirgéifesubstituéieren
dirgéiftsubstituéieren
sigéifesubstituéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsubstituéiert
duhässsubstituéiert
hien/si,hatt/ethättsubstituéiert
mirhättesubstituéiert
dirhättsubstituéiert
sihättesubstituéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstituéier!
Plurielsubstituéiert!
substituéiert
substituéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisubstituéiert
dugësssubstituéiert
hie/si,hatt/etgëttsubstituéiert
mirgisubstituéiert
dirgittsubstituéiert
sigisubstituéiert
Passé composé
echsisubstituéiert ginn
dubasssubstituéiert ginn
hien/si,hatt/etasssubstituéiert ginn
mirsisubstituéiert ginn
dirsiddsubstituéiert ginn
sisisubstituéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsubstituéiert ginn
duwaarssubstituéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsubstituéiert ginn
mirwaresubstituéiert ginn
dirwaartsubstituéiert ginn
siwaresubstituéiert ginn
Futur I
echwäert substituéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substituéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif substituéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif substituéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier substituéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles