E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
substitu-éier-en ersetzen (D) – subtituer (F)
Stammformen substitu-éier-ensubstitu-éier-tsubstitu-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubstitu-éier-en
dusubstitu-éier-s
hien/si,hatt/etsubstitu-éier-t
mirsubstitu-éier-en
dirsubstitu-éier-t
sisubstitu-éier-en
Passé composé
echhusubstitu-éier-t
duhuessubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsubstitu-éier-t
mirhusubstitu-éier-t
dirhuttsubstitu-éier-t
sihusubstitu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsubstitu-éier-t
duhassubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethatsubstitu-éier-t
mirhatesubstitu-éier-t
dirhatsubstitu-éier-t
sihatesubstitu-éier-t
Futur I
echwäert substitu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substitu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstitu-éier-en
dugéifssubstitu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsubstitu-éier-en
mirgéifesubstitu-éier-en
dirgéiftsubstitu-éier-en
sigéifesubstitu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsubstitu-éier-t
duhässsubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethättsubstitu-éier-t
mirhättesubstitu-éier-t
dirhättsubstitu-éier-t
sihättesubstitu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstitu-éier!
Plurielsubstitu-éier-t!
substitu-éier-t
substitu-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisubstitu-éier-t
dugësssubstitu-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsubstitu-éier-t
mirgisubstitu-éier-t
dirgittsubstitu-éier-t
sigisubstitu-éier-t
Passé composé
echsisubstitu-éier-t ginn
dubasssubstitu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssubstitu-éier-t ginn
mirsisubstitu-éier-t ginn
dirsiddsubstitu-éier-t ginn
sisisubstitu-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsubstitu-éier-t ginn
duwaarssubstitu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsubstitu-éier-t ginn
mirwaresubstitu-éier-t ginn
dirwaartsubstitu-éier-t ginn
siwaresubstitu-éier-t ginn
Futur I
echwäert substitu-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substitu-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif substitu-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif substitu-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier substitu-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles