E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
subventionéieren subventionierensubventionner (D)
Stammformen subventionéierensubventionéiertsubventionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubventionéieren
dusubventionéiers
hien/si,hatt/etsubventionéiert
mirsubventionéieren
dirsubventionéiert
sisubventionéieren
Passé composé
echhusubventionéiert
duhuessubventionéiert
hien/si,hatt/ethuetsubventionéiert
mirhusubventionéiert
dirhuttsubventionéiert
sihusubventionéiert
Plus-que-parfait
echhatsubventionéiert
duhassubventionéiert
hien/si,hatt/ethatsubventionéiert
mirhatesubventionéiert
dirhatsubventionéiert
sihatesubventionéiert
Futur I
echwäert subventionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subventionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubventionéieren
dugéifssubventionéieren
hien/si,hatt/etgéifsubventionéieren
mirgéifesubventionéieren
dirgéiftsubventionéieren
sigéifesubventionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsubventionéiert
duhässsubventionéiert
hien/si,hatt/ethättsubventionéiert
mirhättesubventionéiert
dirhättsubventionéiert
sihättesubventionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubventionéier!
Plurielsubventionéiert!
subventionéiert
subventionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisubventionéiert
dugësssubventionéiert
hie/si,hatt/etgëttsubventionéiert
mirgisubventionéiert
dirgittsubventionéiert
sigisubventionéiert
Passé composé
echsisubventionéiert ginn
dubasssubventionéiert ginn
hien/si,hatt/etasssubventionéiert ginn
mirsisubventionéiert ginn
dirsiddsubventionéiert ginn
sisisubventionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsubventionéiert ginn
duwaarssubventionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsubventionéiert ginn
mirwaresubventionéiert ginn
dirwaartsubventionéiert ginn
siwaresubventionéiert ginn
Futur I
echwäert subventionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subventionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif subventionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif subventionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier subventionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles