E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cod-éier-en kodieren (D)coder (F)to code (E)
Stammformen cod-éier-encod-éier-tcod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcod-éier-en
ducod-éier-s
hien/si,hatt/etcod-éier-t
mircod-éier-en
dircod-éier-t
sicod-éier-en
Passé composé
echhucod-éier-t
duhuescod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcod-éier-t
mirhucod-éier-t
dirhuttcod-éier-t
sihucod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcod-éier-t
duhascod-éier-t
hien/si,hatt/ethatcod-éier-t
mirhatecod-éier-t
dirhatcod-éier-t
sihatecod-éier-t
Futur I
echwäert cod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcod-éier-en
dugéifscod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcod-éier-en
mirgéifecod-éier-en
dirgéiftcod-éier-en
sigéifecod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcod-éier-t
duhässcod-éier-t
hien/si,hatt/ethättcod-éier-t
mirhättecod-éier-t
dirhättcod-éier-t
sihättecod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercod-éier!
Plurielcod-éier-t!
cod-éier-t
cod-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicod-éier-t
dugësscod-éier-t
hie/si,hatt/etgëttcod-éier-t
mirgicod-éier-t
dirgittcod-éier-t
sigicod-éier-t
Passé composé
echsicod-éier-t ginn
dubasscod-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasscod-éier-t ginn
mirsicod-éier-t ginn
dirsiddcod-éier-t ginn
sisicod-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarcod-éier-t ginn
duwaarscod-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarcod-éier-t ginn
mirwarecod-éier-t ginn
dirwaartcod-éier-t ginn
siwarecod-éier-t ginn
Futur I
echwäert cod-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cod-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cod-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cod-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cod-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles