E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usuckelen anlutschen (D)commencer sucer (F)
Stammformen usuckelensuckelt unugesuckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsuckelen un
dusuckels un
hien/si,hatt/etsuckelt un
mirsuckelen un
dirsuckelt un
sisuckelen un
Pass compos
echhunnugesuckelt
duhuesugesuckelt
hien/si,hatt/ethuetugesuckelt
mirhunnugesuckelt
dirhuttugesuckelt
sihunnugesuckelt
Plus-que-parfait
echhatugesuckelt
duhasugesuckelt
hien/si,hatt/ethatugesuckelt
mirhatenugesuckelt
dirhatugesuckelt
sihatenugesuckelt
Futur I
echwäert usuckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesuckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusuckelen
dugéifsusuckelen
hien/si,hatt/etgéifusuckelen
mirgéifenusuckelen
dirgéiftusuckelen
sigéifenusuckelen
Conditionnel Pass compos
echhttugesuckelt
duhssugesuckelt
hien/si,hatt/ethttugesuckelt
mirhttenugesuckelt
dirhttugesuckelt
sihttenugesuckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuckel un!
Plurielsuckelt un!
ugesuckelt
usuckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugesuckelt
dugëssugesuckelt
hie/si,hatt/etgëttugesuckelt
mirginnugesuckelt
dirgittugesuckelt
siginnugesuckelt
Pass compos
echsinnugesuckelt ginn
dubassugesuckelt ginn
hien/si,hatt/etassugesuckelt ginn
mirsinnugesuckelt ginn
dirsiddugesuckelt ginn
sisinnugesuckelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugesuckelt ginn
duwaarsugesuckelt ginn
hien/si,hatt/etwarugesuckelt ginn
mirwarenugesuckelt ginn
dirwaartugesuckelt ginn
siwarenugesuckelt ginn
Futur I
echwäert ugesuckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesuckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugesuckelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugesuckelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugesuckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussuckelenopsuckelensuckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles