E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
besuddelen besudeln (D)salir (F)
Stammformen besuddelenbesuddeltbesuddelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbesuddelen
dubesuddels
hien/si,hatt/etbesuddelt
mirbesuddelen
dirbesuddelt
sibesuddelen
Pass compos
echhubesuddelt
duhuesbesuddelt
hien/si,hatt/ethuetbesuddelt
mirhubesuddelt
dirhuttbesuddelt
sihubesuddelt
Plus-que-parfait
echhatbesuddelt
duhasbesuddelt
hien/si,hatt/ethatbesuddelt
mirhatebesuddelt
dirhatbesuddelt
sihatebesuddelt
Futur I
echwäert besuddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besuddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbesuddelen
dugéifsbesuddelen
hien/si,hatt/etgéifbesuddelen
mirgéifebesuddelen
dirgéiftbesuddelen
sigéifebesuddelen
Conditionnel Pass compos
echhttbesuddelt
duhssbesuddelt
hien/si,hatt/ethttbesuddelt
mirhättebesuddelt
dirhttbesuddelt
sihättebesuddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbesuddel!
Plurielbesuddelt!
besuddelt
besuddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibesuddelt
dugëssbesuddelt
hie/si,hatt/etgëttbesuddelt
mirgibesuddelt
dirgittbesuddelt
sigibesuddelt
Pass compos
echsibesuddelt ginn
dubassbesuddelt ginn
hien/si,hatt/etassbesuddelt ginn
mirsibesuddelt ginn
dirsiddbesuddelt ginn
sisibesuddelt ginn
Plus-que-parfait
echwarbesuddelt ginn
duwaarsbesuddelt ginn
hien/si,hatt/etwarbesuddelt ginn
mirwarebesuddelt ginn
dirwaartbesuddelt ginn
siwarebesuddelt ginn
Futur I
echwäert besuddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besuddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif besuddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif besuddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier besuddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
suddelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles