E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
suggeréieren empfehlen (D)suggérer (F)
Stammformen suggeréierensuggeréiertsuggeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsuggeréieren
dusuggeréiers
hien/si,hatt/etsuggeréiert
mirsuggeréieren
dirsuggeréiert
sisuggeréieren
Passé composé
echhusuggeréiert
duhuessuggeréiert
hien/si,hatt/ethuetsuggeréiert
mirhusuggeréiert
dirhuttsuggeréiert
sihusuggeréiert
Plus-que-parfait
echhatsuggeréiert
duhassuggeréiert
hien/si,hatt/ethatsuggeréiert
mirhatesuggeréiert
dirhatsuggeréiert
sihatesuggeréiert
Futur I
echwäert suggeréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suggeréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsuggeréieren
dugéifssuggeréieren
hien/si,hatt/etgéifsuggeréieren
mirgéifesuggeréieren
dirgéiftsuggeréieren
sigéifesuggeréieren
Conditionnel Passé composé
echhättsuggeréiert
duhässsuggeréiert
hien/si,hatt/ethättsuggeréiert
mirhättesuggeréiert
dirhättsuggeréiert
sihättesuggeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuggeréier!
Plurielsuggeréiert!
suggeréiert
suggeréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisuggeréiert
dugësssuggeréiert
hie/si,hatt/etgëttsuggeréiert
mirgisuggeréiert
dirgittsuggeréiert
sigisuggeréiert
Passé composé
echsisuggeréiert ginn
dubasssuggeréiert ginn
hien/si,hatt/etasssuggeréiert ginn
mirsisuggeréiert ginn
dirsiddsuggeréiert ginn
sisisuggeréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsuggeréiert ginn
duwaarssuggeréiert ginn
hien/si,hatt/etwarsuggeréiert ginn
mirwaresuggeréiert ginn
dirwaartsuggeréiert ginn
siwaresuggeréiert ginn
Futur I
echwäert suggeréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suggeréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif suggeréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif suggeréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier suggeréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles