E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
supposéieren annehmen (D)accepter (F)
Stammformen supposéierensupposéiertsupposéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsupposéieren
dusupposéiers
hien/si,hatt/etsupposéiert
mirsupposéieren
dirsupposéiert
sisupposéieren
Passé composé
echhusupposéiert
duhuessupposéiert
hien/si,hatt/ethuetsupposéiert
mirhusupposéiert
dirhuttsupposéiert
sihusupposéiert
Plus-que-parfait
echhatsupposéiert
duhassupposéiert
hien/si,hatt/ethatsupposéiert
mirhatesupposéiert
dirhatsupposéiert
sihatesupposéiert
Futur I
echwäert supposéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert supposéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsupposéieren
dugéifssupposéieren
hien/si,hatt/etgéifsupposéieren
mirgéifesupposéieren
dirgéiftsupposéieren
sigéifesupposéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsupposéiert
duhässsupposéiert
hien/si,hatt/ethättsupposéiert
mirhättesupposéiert
dirhättsupposéiert
sihättesupposéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersupposéier!
Plurielsupposéiert!
supposéiert
supposéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisupposéiert
dugësssupposéiert
hie/si,hatt/etgëttsupposéiert
mirgisupposéiert
dirgittsupposéiert
sigisupposéiert
Passé composé
echsisupposéiert ginn
dubasssupposéiert ginn
hien/si,hatt/etasssupposéiert ginn
mirsisupposéiert ginn
dirsiddsupposéiert ginn
sisisupposéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsupposéiert ginn
duwaarssupposéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsupposéiert ginn
mirwaresupposéiert ginn
dirwaartsupposéiert ginn
siwaresupposéiert ginn
Futur I
echwäert supposéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert supposéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif supposéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif supposéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier supposéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles