E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
suppriméieren abschaffen (D)abolir (F)
Stammformen suppriméierensuppriméiertsuppriméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsuppriméieren
dusuppriméiers
hien/si,hatt/etsuppriméiert
mirsuppriméieren
dirsuppriméiert
sisuppriméieren
Passé composé
echhusuppriméiert
duhuessuppriméiert
hien/si,hatt/ethuetsuppriméiert
mirhusuppriméiert
dirhuttsuppriméiert
sihusuppriméiert
Plus-que-parfait
echhatsuppriméiert
duhassuppriméiert
hien/si,hatt/ethatsuppriméiert
mirhatesuppriméiert
dirhatsuppriméiert
sihatesuppriméiert
Futur I
echwäert suppriméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suppriméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsuppriméieren
dugéifssuppriméieren
hien/si,hatt/etgéifsuppriméieren
mirgéifesuppriméieren
dirgéiftsuppriméieren
sigéifesuppriméieren
Conditionnel Passé composé
echhättsuppriméiert
duhässsuppriméiert
hien/si,hatt/ethättsuppriméiert
mirhättesuppriméiert
dirhättsuppriméiert
sihättesuppriméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuppriméier!
Plurielsuppriméiert!
suppriméiert
suppriméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisuppriméiert
dugësssuppriméiert
hie/si,hatt/etgëttsuppriméiert
mirgisuppriméiert
dirgittsuppriméiert
sigisuppriméiert
Passé composé
echsisuppriméiert ginn
dubasssuppriméiert ginn
hien/si,hatt/etasssuppriméiert ginn
mirsisuppriméiert ginn
dirsiddsuppriméiert ginn
sisisuppriméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsuppriméiert ginn
duwaarssuppriméiert ginn
hien/si,hatt/etwarsuppriméiert ginn
mirwaresuppriméiert ginn
dirwaartsuppriméiert ginn
siwaresuppriméiert ginn
Futur I
echwäert suppriméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suppriméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif suppriméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif suppriméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier suppriméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles