E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
suspendéieren suspendieren (D)suspendre (F)
Stammformen suspendéierensuspendéiertsuspendéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsuspendéieren
dususpendéiers
hien/si,hatt/etsuspendéiert
mirsuspendéieren
dirsuspendéiert
sisuspendéieren
Passé composé
echhususpendéiert
duhuessuspendéiert
hien/si,hatt/ethuetsuspendéiert
mirhususpendéiert
dirhuttsuspendéiert
sihususpendéiert
Plus-que-parfait
echhatsuspendéiert
duhassuspendéiert
hien/si,hatt/ethatsuspendéiert
mirhatesuspendéiert
dirhatsuspendéiert
sihatesuspendéiert
Futur I
echwäert suspendéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suspendéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsuspendéieren
dugéifssuspendéieren
hien/si,hatt/etgéifsuspendéieren
mirgéifesuspendéieren
dirgéiftsuspendéieren
sigéifesuspendéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsuspendéiert
duhässsuspendéiert
hien/si,hatt/ethättsuspendéiert
mirhättesuspendéiert
dirhättsuspendéiert
sihättesuspendéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuspendéier!
Plurielsuspendéiert!
suspendéiert
suspendéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisuspendéiert
dugësssuspendéiert
hie/si,hatt/etgëttsuspendéiert
mirgisuspendéiert
dirgittsuspendéiert
sigisuspendéiert
Passé composé
echsisuspendéiert ginn
dubasssuspendéiert ginn
hien/si,hatt/etasssuspendéiert ginn
mirsisuspendéiert ginn
dirsiddsuspendéiert ginn
sisisuspendéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsuspendéiert ginn
duwaarssuspendéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsuspendéiert ginn
mirwaresuspendéiert ginn
dirwaartsuspendéiert ginn
siwaresuspendéiert ginn
Futur I
echwäert suspendéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert suspendéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif suspendéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif suspendéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier suspendéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles